מבנה הציפורניים

הציפורניים הן חלק מן השכבה הקרנית של העור, אלו הן משטחים קמורים ושקופים והן ממוקמות על השטח הגבי של הפרקים האחרונים שעל אצבעות הידיים והרגליים.
הציפורן בנויה מחומר קרני שקוף הנקרא קרטין ומכילה פרוטאין ואחוז גבוה יחסית של גופרית ( כמו בשיער ) , ניתן למצוא בה סידן וכמויות מכובדות של אשלגן וכלוריד.
צורת הציפורן היא קמורה, המרקם שלה חלק והיא ממוקמת על מיטת הציפורן. תפקיד הציפורן הוא להגן על נימי הדם והעצבים במיטת הציפורן.
צמיחת הציפורן מהירה בקיץ ואיטית בחורף, ובדרך כלל צומחת 1 ס”מ כל 3 חודשים, במקרה של נשירת ציפורן זמן צמיחתה המלאה הוא 4 חודשים בערך, ציפורניים גדלות באצבע האמצעית ובאגודל מהר יותר.
הציפורניים יכולות לשמש כאמצעי עזר לאבחון מחלות מסוימות כמו מחזור דם לא תקין, מחלות כליה, לב ועוד.

הציפורן מחולקת ל – 5 חלקים עיקריים:

1. מיטת הציפורן – הוא החלק בו נמצאים העצבים ונימי הדם המספקים את חומרי ההזנה הנחוצים לצמיחת הציפורן.
2. מצע הציפורן או גוף הציפורן – הוא חלק הציפורן המחובר למיטת הציפורן משורש הציפורן ועד סוף כרית האצבע והוא עשוי משכבות של קרטין. הוא מונח על מיטת הציפורן, מכסה עד קצה האצבע וצורתו מקומרת, כמעט מרובעת. החומר הוא קרני, שקוף למחצה ומבריק. הציפורן מחוברת משלושת צדדיה לצידה האחורי של קצה האצבע ומוקפת בקפלי עור. קפלים אלו נקראים קפלים לטרליים ופרוקימיליים. מצע הציפורן מונח על מצע אפיתל רב שכבתי, ממנו נשקפים נימי דם.
3. לונולה = סהרון – חלקו המרוחק של הציפורן נקרא לנולה ונראה כמו חצי סהר בצבע בהיר יותר. הלנולה מקשרת בין שורש הציפורן למצע הציפורן.
4. מטריקס = שורש הציפורן – המטריקס הוא חלק בו נוצרת הציפורן והוא מוסתר ברובו מתחת לפני העור. צבעו לבן, משום שהוא מונח על שכבת עור צפופה ביותר של תאי אפיתל המתקרבים ודוחפים את לוח הציפורן כלפי מעלה. פגיעה במטריקס עלולה לשבש את צמיחת הציפורן או להצמיח ציפורן מעוותת. סביב ציפורן אנו יכולים להבחין בכפלי הציפורן ובעור העוטף את הציפורן הנקרא בלעז אפוניקיום.
5. קוטיקולה – על הקפלים מצוי קרום המורכב משכבת קרן הנקראת קוטיקולה אותה אנו מסירים בטיפול מניקור.

צמיחת הציפורן

תהליך הצמיחה מתבצע בשורש הציפורן, תאי האפיתל דוחפים את לוח הציפורן כך שנוצר מצב בו קצה לוח הציפורן גולש אל מעבר למצע הציפורן כך שניתן לחתוך אותו.
• פגיעה מוחלטת במטריקס תמנע את צמיחת הציפורן.
• היה והפגיעה במטריקס היא חלקית, הצמיחה באותו איזור תתעוות.
• הציפורן אינה נושמת, היא מכילה תאי קרטין מתים וגדלה בגלל תאי המטריקס.
• הציפורניים עלולות לקבל מראה מעוות כתוצאה ממחלות או כתוצאה מפגיעה במטריקס.

להלן מס’ דוגמאות לציפורניים מעוותות:

1. ציפורן עם חריצים לאורך או לרוחב – תופעה זו אופיינית לפגיעה במטריקס.
2. ציפורן עם נקודות לבנות – תוצר של פגיעה בבסיס הציפורן.
3. ציפורן מעובה – גדלה כך מפגיעה פנימית כגון דלקת באצבע.
4. ציפורן כסוסה – משנה את צורתה כתוצאה מכסיסה מאסיבית הפוגעת בעצב הציפורן.
5. ציפורן מתפצלת – עשויה להיגרם בזמן פגיעה באצבע או משיוף אגרסיבי.

הגדל פונט
ניגודיות